Who's Who

Staff List: 2016/2017

 

Headteacher: Kirsten Buist

Deputy HeadSuzanne Hicks

Assistant Heads: Sarah Ellis; Katie O’Grady

Inclusion LeaderJan Cuerden

Deputy SENCoKaren Ralston

EYFS Leader: Charlotte Green

Teaching & Learning Coach: Nicky Broomfield

Music Leader: Sarah Lloyd

 

Class Teachers:            

Year R: Fran Hampton; Alice Whittome

Year 1: Emily Hamilton; Rebecca Day

Year 2: Steve James; Natalie Wilcox; Darryl Burns

Year 3: James Ford; Amy White; Aimee Coffin

Year 4: Katie Smith; Claire Kent

Year 5: Sophie Walder; Matt Harvey

Year 6: Amy Brock; Emily White

MFL Teacher: Gabrielle Hugh       

                                                                                                    

Classteacher/Cover Supervisor:  Samantha Clarkson; Tom Baker; Hayley Marshall; Shelley Atwell

1:1 Tuition: Lyn Brayshaw

                                        

Teaching Assistants

Leah Adams

Kelly Brackstone

Chris Bennett

Lindsay Cornwall

Ellen Dine

Amanda Furnell

Samantha Gibb

Abbie Hampton

Wendy Hill

Claire Jennings

Jane Mooney

Roy Moss

Debra Munday

Jeanette Oliphant                                                                                                                     

Leanda Rudd                                 

Chris Slade

Martin Stacey

Lucy Swain

Donna Taunton

Sarah White

Karen Winstanley

Paula Woodcock

ELSAs:        

Trudy Hanley        

Debbie Springer

Melanie Tudjaroglu

Diane Whyte

 

OTHER SUPPORT STAFF

Home School Liaison Officer: Sandy Ainslie

School Counsellor: Marvis Stewart                                            

Speech & Language Therapist: Michelle Rice

Speech & Language Assistant: Christine Devenish

                                                  

General Assistants: Marion Godfroy; Roz Hill       

 

Breakfast Club: Donna Taunton; Paula Woodcock; Claire Jennings; Lucy Swain

                                                                               

ADMINISTRATION STAFF

Trust Director of Finance & Resources: Samantha Galloway

Admin Assistants:  Sue Bemister; Denise Jones; Jane Dennett

 

SITE MANAGEMENT

Site Manager: Mark Grove

Cleaning Team: Chris Morton; Wanjai Kaewphila; Mandy Tratt; Gemma Hall

 

School crossing patrol: Win Dack (Hinkler Rd)

 

First Aiders:  Sarah White; Paula Woodcock; Denise Jones